Korony protetyczne

Korony protetyczne i wkłady koronowo-korzeniowe

Korona protetyczna jest to sposób na odbudowanie zęba mocno zniszczonego przez próchnicę lub w wyniku urazu (złamanie zęba). Korona protetyczna ma charakter „czapeczki” obejmującej pozostałe, tkanki zęba po jego oszlifowaniu. Stosowane są korony wykonane z różnych materiałów. Najczęściej- zewnętrzną powłokę stanowi wysoce estetyczny materiał ceramiczny- bardzo trudny lub niemożliwy do odróżnienia od zdrowego zęba. Różnice pomiędzy koronami stanowią ich podbudowy/wzmocnienia. Mogą to być stopy metali nieszlachetnych, stopy złota lub materiały o estetyce ceramiki, która pokrywa koronę z zewnątrz- np.tlenek cyrkonu, tlenek glinu i inne. podbudowa taka jest potrzebna do utrzymania prawidłowych właściwości mechanicznych odbudowy protetycznej. Uzupełnienie tego typu jest cementowane na oszlifowanym zębie na stałe. Pacjent – nie wyjmuje go z jamy ustnej przez cały okres jego używania.

Oprócz właściwości estetycznych i funkcjonalnych różnych rodzajów koron- różnią się one kosztem wykonania. Ostateczną decyzję na temat wyboru materiału użytego do wykonania podbudowy dokonuje pacjent. Lekarz dentysta na wizycie – przedstawia Ci wszystkie wady i zalety poszczególnych uzupełnień – tak, żeby podjęcie tej decyzji nie stanowiło problemu.

wkłady koronowo-korzeniowe to elementy, które sięgają wgłąb korzenia pozwalając utrzymać się koronie protetycznej przy najbardziej zniszczonych zębach – takich, w których ilość tkanek nad dziąsłem- nie pozwoliłaby już na wykonanie i utrzymanie samej korony protetycznej. Wkłady odbudowują główną część, zrąb zęba, tak aby utrzymanie korony protetycznej było możliwe. Wkłady takie wykonane są z różnych materiałów – mogą to być wkłady z włókna szklanego, metalu nieszlachetnego lub złota. W niektórych sytuacjach wykonuje się również wkłady z tlenku cyrkonu. Również i w tym przypadku uzupełnienia te różnią się właściwościami zarówno mechanicznymi jak i estetycznymi oraz kosztem wykonania. Tutaj również pełną informację na temat tych uzupełnień otrzymasz na wizycie.