Leczenie w mikroskopie

mikroskop zabiegowyDo czego służy mikroskop zabiegowy w gabinecie dentystycznym i kiedy się go używa?

Ludzkie oko jest bardzo precyzyjnym układem optycznym. Posiada ono jednak pewne ograniczenia. Mikroskop dentystyczny to urządzenie pozwalające na uzyskanie znacznego powiększenia widzenia pola zabiegowego (zazwyczaj do około 20x). Jego użycie w niektórych zabiegach umożliwia wykonanie czynności, które bez tego urządzenia – nie byłyby możliwe. Najczęściej, choć nie tylko- stosuje się go przy zabiegach endodontycznych (leczenie kanałowe).

Dlaczego?

Kanały korzeniowe to struktury o średnicy często nie przekraczającej 0,1-0,2 mm, zaś komora zęba w której są rozmieszczone ujścia tych kanałów to przestrzeń o średnicy od 0,5 do 4mm. Opracowanie (udrożnienie i poszerzenie kanałów korzeniowych), a przed tym- w ogóle odnalezienie wszystkich kanałów jest czasami praktycznie niemożliwe, bez użycia mikroskopu- szczególnie jeśli chodzi o tzw.kanały dodatkowe (najczęściej, ale nie tylko – występujące w zębach trzonowych). Pozostawienie nieopracowanego kanału może prowadzić do późniejszych dolegliwości bólowych oraz innych powikłań – np.w postaci rozwoju zmian okołowierzchołkowych i torbieli umiejscowionych przy końcu korzenia zęba.

Mikroskop jest też praktycznie nieodzowny przy leczeniu niestandardowych przypadków oraz usuwania powikłań leczenia kanałowego (np.złamane narzędzie w kanale korzeniowym, zamykanie perforacji kanałów lub komory zęba, usuwanie zębiniaków i inne).

Mikroskop jest niezastąpionym narzędziem także w innych przypadkach niż leczenie kanałowe- zdarza się konieczność jego użycia w chirurgii, stomatologii zachowawczej czy protetyce. Mikroskop znacznie zwiększa dokładność i precyzję zabiegu, co w stomatologii jest podstawą powodzenia leczenia.