Usunięcie zęba

Twój ząb jest tak mocno zniszczony, że wymaga usunięcia? To bardzo niedobrze. Pamiętaj jednak, że dzisiejsza stomatologia pozwala na uzupełnienie brakującego zęba. Istnieje wiele sposobów na uzupełnienie takiego braku. Jakie są możliwości, oraz dlaczego utracony ząb trzeba uzupełnić dowiesz się w zakładce uzupełnienia protetyczne.

Sam zabieg usunięcia zęba w dzisiejszych czasach jest praktycznie bezbolesny i nie dostarcza niemiłych doznań. Znieczulenia stosowane w stomatologii to środki bardzo silnie działające –  w większości przypadków niwelują odczucia bólowe do zera lub minimalizują w takim stopniu, że zabieg nie sprawia istotnych dolegliwości.

zalecenia po zabiegu usunięcia zęba:

1. Po usunięciu zęba – dostaniesz jałowy gazik, który należy przytrzymać zagryziony 30 minut.

2. Nie płucz jamy ustnej przez 48 godzin oraz nie dotykaj rany po usuniętym zębie, aby nie wypłukać/utracić skrzepu. Jest on niezbędny do prawidłowego gojenia się rany.

3. Dwie godziny po zabiegu- nie jedz i nie pij. Po tym czasie – przez najbliższą dobę spożywaj tylko pokarmy półpłynne i chłodne.

4. nie wysysaj zębodołu po usuniętym zębie aby nie usunąć tworzącego się w nim skrzepu, nie drażnij tej okolicy mechanicznie.

5. w dniu usunięcia zęba- niewskazany jest wysiłek fizyczny

6. po usunięciu zęba zastosuj okład z lodu (kostki lodu – umieszczone w torebce owiń materiałem i przyłóż do policzka w miejscu usuniętego zęb). w żadnym wypadku nie stosuj ciepłego okładu!

7. w razie wystąpienia dolegliwości bólowych po usuniętym zębie – możesz zażyć środki przeciwbólowe. środki nie mogą zawierać w swoim składzie aspiryny (kwasu acetylosalicylowego). Pamiętaj, że nieznaczne dolegliwości bólowe po ustąpieniu znieczulenia mogą wystąpić. Gdyby ból był silny lub zamiast ustępować- nasilał się – natychmiast zgłoś się do lekarza dentysty.

8. Po usunięciu zęba może występować nieznaczne krwawienie. W ciągu kilku godzin powinno ono zupełnie ustać. Jeśli krwawienie nie ustaje – natychmiast poinformuj o tym lekarza dentystę.

9. Przez minimum 2 doby po usunięciu zęba nie wolno palić tytoniu i pić alkoholu. Są to czynniki bardzo drażniące łatwo doprowadzające do powstania tzw.suchego zębodołu – czyli utrudnionego i bolesnego gojenia rany.

10. Jeśli po usunięciu zęba zostały założone szwy – należy zgłosić się w celu ich usunięcia 7 dni po zabiegu.